piątek, 30 marca 2012

Nginx serwer www z obsługą php

Nginx serwer www z obsługą php

Nginx to lekki serwer http i reverse proxy. Potrafi także działać jako load balancer, dlatego często określany jest jako router HTTP. Stanowi poważną alternatywę dla  administracja linuxem przeładowanego apache. W środowisku prodykcyjnym nginx zaskakuje wydajnością oraz małym zużyciem pamięci co jest zaletą dla dużych jak wordpress.com jak i administracja serwerami małych jak słabiutki vps z 128MB.
Na serwer linux niekorzyść nginx-a przemawia fakt, braku wsparcia plików .htaccess oraz składnia modułu rewrite jest nieco inna od składni mod_rewrite. Brak obsługi .htaccess determinuje konieczność wprowadzania czy to dyrektyw rewrite czy innych obsługiwanych w .htaccess do konfiguracji administracja serwerem  przez jego administratora.
Przewagę jaką uzyskuje nginx nad popularnym apachem wynika z modelu obsługi przychodzących połączeń. W Apache każde nowe administracja serwerami linux połączenie wymaga uruchomienia nowego procesu (mpm-prefork) lub wątku (mpm-worker), który obsłuży przychodzące żądanie.
W przypadku nginx-a mamy do czynienia z modelem zdarzeniowym polegającym na obsłudze wielu połączeń przez ten sam proces, który reaguje na administracja serwerem linux takie zdarzenia, jak nowe żądanie od klienta, odpowiedź od serwera aplikacji itp. Jeżeli na uslugi informatyczne gdynia  jednym połączeniu nic się nie dzieje, proces nginxa może obsługiwać inne, administracja linux aktywne połączenie. Proces (wątek) Apache'a czeka wtedy bezczynnie.
Nginx tworzy 1-n... procesów serwis komputerowy gdynia (w zależności od potrzeb i sprzetu) ,każdy z tych procesów, może obsłużyć kilkadziesiąt/set tysięcy połączeń. Pokrótce tyle teorii.
Na początku serwery linux chcę zaznaczyć, iż nie będe się wdawał w sam proces instalowania nginx-a, wiadomo to już jest uzależnione od dystrybucji (paczki) lub indywidulanej konfiguracji (kompilacji ze źródeł).

wtorek, 27 marca 2012

Google plus - Stworzenie Google+ kosztowało ponad 585 mln dolarów?

Google wydało już bardzo dużo, by stworzyć Google+. Prawdopodobnie więcej, niż News Corp. zapłaciło za MySpace'a w czasach świetności serwisu.
 
Phil Terry na łamach Forbesa dokonał ciekawych obliczeń związanych z kosztami, które Google seo katalog musiało ponieść, by stworzyć swoją społecznościową witrynę pozwalającą wreszcie na konkurowanie z Facebookiem.
 
W zestawieniu możemy znaleźć m.in. koszty związane z zatrudnieniem 500 pracowników przygotowujących Google+, jak również akwizycje katalog stron dokonane przez wyszukiwarkowego giganta. Do tej pory Google kupiło między innymi projekty On2 (123 mln dol.), Widevine (158 mln) czy Slide (179 mln), z których technologia wykorzystana została w nowej witrynie społecznościowej.
 
Po dość optymistycznym podsumowaniu wszystkich dodaj strone kosztów Terry stwierdza, że wyszukiwarkowy gigant musiał wydać na Google+ co najmniej 585 mln dolarów, zatem o 5 mln więcej, niż w 2005 roku News Corp. zapłaciło za serwis MySpace. 
 
Biorąc pod uwagę obecną wycenę Facebooka, suma katalog nie jest duża, choć warto pamiętać, że Google+ dopiero wystartowało, a jego popularyzacja - pomimo olbrzymich starań ze strony Google - wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania.

Na Google+ łatwo udostępnisz mapy

Na Google+ łatwo udostępnisz mapy W czerwcu firma Google rozszerzyła funkcjonalność przycisku +1, tzn. zaczął on służyć do udostępniania treści seo katalog  poprzez Google+. Po kliknięciu przycisku +1 użytkownik może opublikować na Google+ wpis zawierający link, obrazek i opis. Google nazwał tę funkcję +snippets i teraz wykorzystał ją, aby ułatwić dzielenie się mapami.



Przycisku Udostępnij można użyć także po skorzystaniu z funkcji Wskazówki dojazdu. W ten sposób możemy pokazać znajomym trasę, którą będziemy się przemieszczać. Ponadto można katalog stron udostępnić wyniki wyszukiwania z map (np. wyniki wyszukiwania dla frazy "Wrocław hotele" czy "Warszawa weterynarz").

Mapy Google to nie jedyna usługa Google'a, która korzysta z funkcji +snippets. Przycisku Udostępnij można użyć także do polecania książek w Google Books, produktów w Google Product Search oraz ofert w Google Offers.
 
W czasie korzystania z Map Google w prawym górnym rogu dostępny jest szary przycisk dodaj strone  Udostępnij (Share). Możemy go użyć, aby zamieścić na Google+ przeglądaną aktualnie mapę danego miejsca. Po kliknięciu w przycisk Udostępnij ukaże się dymek, w którym możemy wpisać wiadomość do znajomych. Poniżej znajdzie się opis miejsca i miniaturka mapy.
Firma Google już zapowiedziała wprowadzanie funkcji +snippets do kolejnych produktów i nic katalog dziwnego. Gigantowi z Kalifornii od dawna brakowało nie tylko usługi społecznościowej, ale również elementu spajającego jej liczne i różnorodne serwisy. Takim elementem nie mogły być profile Google'a ani np. Google Dashboard, gdyż nie angażowały one użytkownika.

piątek, 23 marca 2012

Slackware na serwery, szybko i bezproblemowo.

Slackware na serwery!




Słowem wstępu...

Artykuł ten jest pierwszym z serii moich artykułów na temat szeroko pojętemu zagadnieniu konfiguracji i utrzymania domowego serwera  administracja serwerami  opartego na systemie Linux. Kolejne odcinki cyklu "Slackware na serwery!" opisywać będą poszczególne etapy konfiguracji i przygotowania serwera z przeznaczeniem jako router niewielkiej sieci domowej, serwer poczty dla jej użytkowników oraz serwera świadczącego szeroko pojęte usługi WWW.

Wybór dystrybucji nie jest przypadkowy. Obecnie, bardzo wiele serwerów działa pod kontrolą systemu Debian GNU/Linux. Oczywiście nie mam nic do zarzucenia tej dystrybucji, gdyż uważam, że dzięki ogromnej ilości znakomitych programów dostępnych wraz z nią, jest on łatwy w konfiguracji oraz przyjemny w użytkowaniu. Jednak w mojej przygodzie z Linuksem, Slackware zawsze stał na pierwszym miejscu. "Surowość" systemu dla większości osób stykających się z tą dystrybucją może odstraszać, jednak po głębszym poznaniu jej zalet, nie chce się słyszeć o niczym innym.
Przy powstawaniu całego cyklu artykułów wykorzystywany jest komputer Pentium II 266MHz, 96MB RAM DIMM oraz dysk twardy o pojemności 40GB. W tym artykule, opiszę instalację dystrybucji Slackware z przeznaczeniem na serwer, a więc podział dysku na partycje, wybór systemu plików oraz instalację tylko niezbędnych pakietów.

Pierwsze kroki...

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, jest pobranie obrazów iso z jakiegoś serwera FTP lub zakup jednego z wielu oferowanych wydawnictw zawierających wypalone już płytki. Według mnie pierwsze rozwiązanie jest o wiele lepsze, gdyż zawsze można zaoszczędzić parę złotych,  administracja serwerem które możemy spożytkować w o wiele lepszy sposób.
Najnowsze obrazy iso Slackware, możemy pobrać z głównego serwera ftp.slackware.com (czego osobiście nie polecam z uwagi na bardzo wolne transfery) lub z jednego z ogromnej ilości serwerów lustrzanych. Najlepszym rozwiązaniem, jest znalezienie serwera znajdującego się możliwie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Z tego właśnie powodu, moim ulubionym jest ftp.lublin.pl/pub/linux/linux-slackware/. Innymi, znanymi mi miejscami są:
  • ftp.icm.edu.pl/pub/linux/slackware/ - [100 Mb/s]
  • ftp.man.olsztyn.pl/pub/linux/distributions/slackware/ - [155 Mb/s]
Najnowszą wersją Slackware jest obecnie 9.1, jednak zdarzyły mi się kiedyś problemy podczas jej instalacji, a mianowicie problem tkwił w uszkodzonych pakietach. Dotyczyło to jednak tylko obrazów znajdujących się na serwerze ftp.lublin.pl.

Przed instalacją

Pobrany obraz iso, należy oczywiście nagrać na płytę CD (najlepiej na CD-RW). W jaki sposób sobie z tym poradzić, możecie przeczytać w tym  administracja serwerami linux  artykule. Jeśli nie posiadamy własnej nagrywarki, można zwrócić się o pomoc do kolegi, lub uśmiechnąć się ładnie do koleżanki. Druga metoda jest oczywiście bardziej zalecana ;-).
Obowiązkowe jest także odpowiednie przygotowanie komputera docelowego. Należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie podzespoły są odpowiednio połączone i zamocowane. Wiele uwagi należy także poświęcić konfiguracji BIOSu. Przede wszystkim, należy ustawić odpowiednią sekwencję startu urządzeń (CDROM > HDD), zainicjować opcję PnP OS instaled, a także w przypadku płyty głównej ze zintegrowaną kartą dźwiękową wyłączyć OnBoard Chip, a także, jeśli nie będzie na to potrzebne - USB. Jeżeli nie mamy oddzielnego monitora, możemy oczywiście wykorzystać ten z naszego komputera biurkowego. Osobiście wykorzystałem starą kartę graficzną z TV-OUT i telewizor, połączone przewodem Cinch-Cinch. Co do klawiatury, wystarczy ta, z której korzystamy na codzień, gdyż po instalacji i konfiguracji podstawowych usług, nie będzie ona potrzebna.

Instalacja

Instalacja Slackware rozpoczyna się w podobny sposób jak większość innych dystrybucji. Znajdująca się na napędzie CD-ROM płyta bootowalna, uruchamia znajdujące się płycie jądro. W Slackware, program instalacyjny nie jest automatycznie uruchamiany po wczytaniu fabrycznego jądra z płyty CD. Jest to o tyle przydatne, że płyty tej można także administracja serwerem linux używać w przypadku problemów jako płyty ratunkowej.
Przed przystąpieniem do instalacji, należy odpowiednio podzielić dysk na partycje. Do tego celu, można użyć programu fdisk lub bardziej przyjaznego dla użytkownika cfdisk. Najlepiej spróbować obu programów i wybrać lepszy dla siebie.
Podstawowy podział dysku, polega na utworzeniu dwóch partycji: wymiany (swap) oraz partycji dla zainstalowanego systemu. O ile jest to rozwiązanie optymalne dla komputera biurkowego, to na serwerze pokusimy się o więcej różnorodnych partycji. Dla mojego serwera, z dyskiem o pojemności 40GB zastosowałem następujący podział:
   Device Boot    Start       End    Blocks   Id  System
   /dev/hda1             1        26    208813+  82  Linux swap
   /dev/hda2   *        27       634   4883760   83  Linux
   /dev/hda3           635       756    979965   83  Linux
   /dev/hda4           757      4865  33005542+   5  Extended
   /dev/hda5           757      4865  33005511   83  Linux
W powyższym listingu widzimy, że pierwsza partycja dysku /dev/hda1 przeznaczona jest na partycje wymiany o pojemności ~200MB. Partycja /dev/hda2 to główna partycja root (/) o pojemności ~5000MB. Na tej partycji instalowane będą programy, przechowywane logi systemowe, poczta użytkowników itp. Dodatkowo zaznaczona jest ona jako bootowalna (*). Kolejna partycja, /dev/hdb3 przeznaczona jest do przechowywania kopii administracja linux zapasowych różnego rodzaju plików. Jej wielkość to ~1000MB, a utworzenie jej nie jest konieczne. /dev/hda4 oznacza partycje drugorzędną. W jej obszarze znajduję się ostatnia partycja, /dev/hda5 montowana jako /home, czyli zawierająca katalogi użytkowników serwera.
Jeśli już utworzyliśmy wszystkie partycje, należy zapisać tablicę partycji i wyjść z programu. W tym miejscu przechodzimy już do instalacji systemu. Instalator uruchamia się poleceniem setup. Oczywiście nie będzie to znane z Red Hat czy Mandrake graficzne środowisko, tylko prosty, acz wielce funkcjonalny tekstowy interfejs programu dialog.
Jako pierwszą czynność, powinniśmy dodać partycje wymiany. Po wybraniu odpowiedniej opcji
, katalog partycja jest automatycznie uslugi informatyczne gdynia odnajdywana (jeśli jej typ został ustawiony w programie partycjonującym) i uruchamiana. Kolejną rzeczą jest wybranie miejsca docelowego na instalację systemu, oraz podanie punktów montowania pozostałych partycji. W tym miejscu należy nieco powiedzieć o typach systemów plików oferowanych przez instalator. Do wyboru mamy system ext2, ext3 i ReiserFS. Ze wszystkich tych systemów, za najlepszy uważam system ReiserFS. Jest to nowoczesny, bardzo szybki system plików z journalingiem. Najnowsza wersja Reiser4, będąca jeszcze w fazie testów, uważana jest za najszybszy, dostępny dla Linuksa, system plików, co potwierdzają przeprowadzone testy.
Jako główną partycje wybieramy /dev/hda2. Partycje należy oczywiście sformatować na wybrany przez nas system plików. Podobnie robimy z pozostałymi partycjami, montując je jako: /dev/hda3 - /usr/backup, /dev/hda5 - /home.

Pakiety

Slackware, często uważany jest za dystrybucję, która uboga jest w pakiety. Ile jest w tym prawdy musicie ocenić sami, jednak dla mnie ilość pakietów jest całkowicie wystarczająca. Ponadto, w przeciwieństwie do innych dystrybucji, pakiety instalacyjne serwer linux wersji 9.0 mieszczą się na jednej płycie CD. Nie jest wymagane więc ściąganie wielu płyt zapchanych różnymi, w większości niepotrzebnymi programami.
Pakiety dla Slackware sklasyfikowane są według charakterystycznej dla niego hierarchii. Poszczególne pakiety podzielono na szereg katalogów, których zawartość określa jednoznacznie typ pakietów. Dla naszych celów należy wybrać tryb expert oraz następujące pakiety:
aaa_base-9.1.0-noarch-1
aaa_elflibs-9.1.2-i486-2
bash-2.05b-i486-3
bin-9.0.0-i486-1
bzip2-1.0.2-i486-5
coreutils-5.2.1-i486-1
cpio-2.5-i386-1
cxxlibs-5.1.1-i486-1
dcron-2.3.3-i386-4
devfsd-1.3.25-i386-2
devs-2.3.1-noarch-19
e2fsprogs-1.34-i486-1
elvis-2.2_0-i486-2
etc-5.1-noarch-7
findutils-4.1.7-i386-1
gawk-3.1.3-i486-1
gettext-0.14.1-i486-1
glibc-solibs-2.3.2-i486-5
glibc-zoneinfo-2.3.2-noarch-5
grep-2.5-i386-2
gzip-1.3.3-i386-2
kbd-1.12-i486-1
kernel-ide-2.4.25-i486-2
kernel-modules-2.4.25-i486-2
less-382-i486-1
lilo-22.5.7.2-i386-1
logrotate-3.6.8-i486-1
lynx-2.8.5rel.1-i486-2
module-init-tools-3.0-i486-1
pciutils-2.1.11-i486-5
pkgtools-9.1.3-i486-1
procps-2.0.18-i486-1
reiserfsprogs-3.6.14-i486-1
sed-4.0.9-i486-1
shadow-4.0.3-i486-8
slocate-2.7-i486-2
sysklogd-1.4.1-i486-8
syslinux-2.08-i486-1
sysvinit-2.84-i486-37
tar-1.13.25-i386-1
tcpdump-3.8.3-i486-1
tcpip-0.17-i486-26
traceroute-1.4a12-i386-2
util-linux-2.12-i486-1
Wersje pakietów mogą oczywiście być inne w zależności od wybranej wersji Slackware
Jak widać, nie należy instalować serwery linux zbędnych pakietów, takich jak aplikacje graficzne, czy też same X Window oraz kompilatorów i programów narzędziowych. Dodatkowe pakiety instalować będziemy tylko wtedy, gdy będziemy je już wykorzystywać.

Konfiguracja

Po instalacji pakietów, jeszcze zanim zresetujemy komputer, instalator poprosi nas jeszcze o skonfigurowanie paru opcji, w tym strefy czasowej, bootloadera LILO, sieci, hasła użytkownika root, itp. Co do konfiguracji LILO zalecam zastosowanie automatycznej instalacji, a w przypadku konfiguracji sieci niekonfigurowaniu niczego, gdyż zajmiemy się tym samodzielnie przy okazji następnego artykułu.

Ten pierwszy raz...

System jest już zainstalowany i odpowiednio skonfigurowany do uruchomienia. Pozostało już tylko zresetować komputer. Polecam dokładnie przyglądać się informacjom pojawiającym się na ekranie podczas startu jądra. Na początku, zaniepokojenie serwis komputerowy gdynia może wzbudzić duża ilość błędów, szczególnie dotycząca modułów. Nie ma się co przejmować, gdyż jest to spowodowane tym, że standardowe jądro próbuje ładować całą masę różnych modułów do urządzeń, które nie koniecznie mamy zainstalowane w komputerze. Gdy pojawi się znak zachęty, logujemy się jako root. W tym momencie, jest dobry moment na poznanie systemu. Polecam przejrzenie struktury katalogów, a w szczególności /etc, gdyż zapewne zdziwi Was brak w nim katalogu init.d. Jest to spowodowane zastosowaniem w Slackware całkiem innego rodzaju skryptów startowych, zapożyczonych z systemów rodziny *BSD, o których więcej powiem w kolejnym artykule.

Audyt strony internetowej w netBe

Audyt strony internetowej, nazywany także audytem SEO jest kompleksowym raportem skupiającym się na dogłębnej analizie witryny oraz jej ocenie. Profesjonalny audyt strony zawiera dokładny opis witryny, analizy i wnioski dotyczące elementów wpływających na widoczność strony w wyszukiwarkach, analizę SWOT (a więc wskazanie zalet i wad serwisu), jak i gotowe rozwiązania i możliwości zmian w elementach budowy strony.
Profesjonalny audyt strony internetowej pozwoli Tobie wprowadzić niezbędne zmiany, które pozwolą odpowiednio zoptymalizować witrynę i dodaj strone , katalog do najszybciej indexującego się seo katalog  . Jest to równoznaczne z poprawą jakości strony pod względem marketingu internetowego.

Otrzymując profesjonalny audyt SEO zyskasz:
▪ dogłębną analizę Twojej strony WWW pod względem jej widoczności w Internecie,
▪ instrukcje, które krok po kroku pokażą, w jaki sposób odpowiednio zoptymalizować witrynę i usunąć błędy,
▪ możliwość wprowadzenie kluczowych zmian w odniesieniu do pozycjonowania,
▪ możliwość dotarcia do kilkunastomilionowej grupy odbiorców Twojej oferty,
▪ większą odwiedzalność strony,
▪ większą ilość klientów,
▪ poprawę wizerunku firmy i zwiększenie zaufania do marki.

Zalety pozycjonowania strony www w katalog stron NetBe

Zalety pozycjonowania strony www

Zgodnie z danymi udostępnianymi przez GUS, obecnie ponad 60% Polaków ma we własnym domu komputer z dostępem do Internetu. W praktyce każda ze wspomnianych osób ma szansę stać się Twoim nowym klientem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie za pośrednictwem Internetu użytkownicy szukają informacji dotyczących ich zainteresowań, porównują oni i sprawdzają opinie odnoszące się do konkretnych produktów czy też weryfikują oferowane przez sprzedających, ceny dostępnych produktów oraz usług. Oczywiście do tego celu używają oni najpopularniejszej z wszystkich wyszukiwarek, czyli Google. To właśnie udział Google na polskim rynku wynosi w chwili obecnej ( dodaj strone do potężnego seo katalog , katalog albo jak ktoś woli może dodać do najlepszego w Polsce katalog stron ) – zgodnie ze statystykami ranking.pl – ponad 96%. W związku z powyższym warto więc zadbać o to, aby strona internetowa wyświetlała się na wysokiej pozycji w wynikach organicznych Google.pl.

Co to jest pozycjonowanie stron w seo katalogach i jakie korzyści z tego wynikają

Co to jest pozycjonowanie stron i jakie korzyści z tego wynikają



Pozycjonowanie stron internetowych cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, ponieważ jest to tania i nie ograniczona swoim zasięgiem reklama internetowa, oferująca możliwość pozyskania nowych klientów zarówno w kraju jak i za granicą. Dodatkowo jak pokazują najnowsze badania marketingowe, swoją skutecznością dawno już przegoniła tradycyjną reklamę w gazetach, książkach telefonicznych czy w popularnych ostatnio katalogach firmowych.

Definicja pozycjonowania stron jest bardzo prosta. Jest to zestaw działań, takich jak dodaj strone do najlepszych katalog stron jak i również do seo katalog , katalog których celem jest promocja strony internetowej przedsiębiorcy w taki sposób, aby znalazła się ona na jak najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Poszczególne frazy ustalane są na początku współpracy z firmą pozycjonującą i powinny one opisywać przedmiot działalności firmy oraz jej produkty i usługi.

Podstawową zaletą pozycjonowania jest fakt, że twoją stronę internetową zobaczą tylko te osoby, które wpiszą słowa kluczowe powiązane z działalnością firmy i poszukujące oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. Na stronę wchodzą zatem użytkownicy świadomi swoich potrzeb, dlatego szansa sprzedaży jest zdecydowanie większa niż ma to miejsce przy typowych reklamach, które są skierowane do wszystkich.

Pozycjonowanie jest tanią promocją firmy, ponieważ wysokie pozycje Twojej strony internetowej utrzymują się przez cały czas, dzięki czemu codziennie z ofertą firmy zapoznają się nowi użytkownicy. W odróżnieniu od ulotek i reklam w gazetach, nie jest to jednorazowa forma promocji. Warto pamiętać, że koszty pozycjonowania bardzo szybko się zwracają w postaci dużej liczny nowych klientów.

W dzisiejszych czasach, posiadanie firmowej strony internetowej znajdującej się na odległych pozycjach już nie wystarcza, ponieważ podobnych stron ukrytych daleko w wynikach wyszukiwarki jest bardzo dużo. Tylko firma, której strona internetowa będzie widoczna w pierwszej 10 wyników odniesie sukces. Warto już teraz pomyśleć o pozycjonowaniu swojej strony, ponieważ jutro twoja konkurencja może Cię prześcignąć i zająć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.